Nyhetsbrevet kan även läsas på följande webbsida: https://www.samlogic.com/nyhetsbrev/2026-02/

 SamLogic Nyhetsbrev 2/26 - Förhandstitt på nya MultiMailer
FÖRORD

Hej [$Fornamn]!

Här kommer ett nytt nummer av vårt nyhetsbrev. I detta nummer kan du bl.a läsa om:

● Förhandstitt på nya funktioner i nästa MultiMailer
● Frågor och svar om MultiMailer
● Så kopierar du text från Word till MultiMailer
● SamLogic finns nu även på Bluesky
     
Glad Valborg
önskar
Anders V Persson
SamLogic Software
 
   
Observera att du som är verksam i en förening kan köpa MultiMailer med 65% rabatt. Läs mer:

MultiMailer - E-postprogram för föreningar/organisationer
 


FÖRHANDSTITT PÅ NYA FUNKTIONER I NÄSTA MULTIMAILER
MultiMailer 
Snart är den nya versionen av MultiMailer färdig. Vi beräknar att släppa den nästa månad (under maj 2026). Här nedan kan du läsa om fem av nyheterna i den nya versionen:

1. Du kan nu sätta teckenstorlek med mer precision än tidigare. Du kan även välja måttsystem.

Teckenstorlekar

2. Du kan nu se aktuell studsnivå löpande under ett utskick istället för att behöva vänta tills utskicket är klart.

Studsar

3. Du kan nu se aktuell status för SPF, DKIM och DMARC direkt i MultiMailer. För bästa möjliga framkomlighet bör man alltid ha dessa inställningar aktiverade och korrekta.

SPF, DKIM, DMARC

4. Du kan nu se ett genomsnitt av öppnade och klickade mejl för utvalda/markerade utskick i fliken Statistik.

Totalt skickade

5. Du kan nu söka efter ett felmeddelande i fliken E-poststudsar.

Sök felmeddelande

Mer information om nya MultiMailer kommer i nästa nummer.
  


FRÅGOR OCH SVAR OM MULTIMAILER

I detta blogginlägg finns frågor och svar om e-postutskick och om e-postverktyget MultiMailer som inkommit de senaste månaderna från företag och föreningar som vi tror även kan intressera andra MultiMailer-användare:
  
Frågor om MultiMailer från företag och föreningar
 


SÅ KOPIERAR DU TEXT FRÅN WORD TILL MULTIMAILER
  
Tipsvideo

Vill du kopiera över formaterad text från Microsoft Word till MultiMailer så är det möjligt, men det är bra att använda ett skräddarsytt menyalternativ i MultiMailer som är avsett för detta ändamål. Det ger bästa resultat. Denna tipsvideo på YouTube visar hur du gör:
  
Tipsvideo: Hur du kopierar text från Word till MultiMailer
   


SAMLOGIC FINNS NU ÄVEN PÅ BLUESKY
Bluesky
SamLogic har nu ett konto även på Bluesky. Bluesky påminner lite om Twitter/X, men har den stora fördelen att man inte behöver vara inloggad för att se alla postade meddelanden.

Klicka här för att se SamLogics Bluesky-konto
 
Men vårt X-konto finns kvar också, precis som tidigare. Men för att se alla inlägg där måste du vara inloggad på X.
  
    
   
SENASTE NYTT

> Uppdatering av MultiMailer

> Nya versioner: CD-Menu Creator & USB Menu Creator

> Ny blogg för MultiMailer
  
     
AKTUELLA REFERENSER

> Byggutbildarna informerar om kurser med MultiMailer

> MultiMailer informerar om Sportringens Vinterrea

> Jure bokhandel säljer juridisk litteratur med MultiMailer
  
     
AKTUELLA NYHETSBREV

Aktuella nyhetsbrev från MultiMailer-användare:
 
> Nya kurser för kontrollansvariga

> Vänlighet

> Sagan Stenmark - CLF var med och gjorde serien
  
  
SE ÄVEN

Besök vår Facebook-sida Följ oss på Bluesky Se vår videokanal på YouTube

Samt vårt Instagram-konto & nya MultiMailer-bloggen.

| SamLogic Software | Gotlandsgatan 44 | 116 65 Stockholm | Karta |

| mail@samlogic.com | www.samlogic.com | 070-397 14 91 |

   

Detta mail skickades ut med SamLogic MultiMailer. Vill du inte ha sådana här mail i fortsättningen kan du avregistrera dig på denna sida så plockar vi bort dig från vår mailing-lista. Vill du ändra din e-postadress så kan du göra det på denna sida.

Behandlingen av dina personuppgifter sker i enlighet med GDPR, artikel 6, §1, stycke f: "Berättigat intresse" (mer information). Vår integritetspolicy kan du läsa på denna sida.