använder du en Microsoft-server till e-postutskick med MultiMailer

 
Logotype - MicrosoftDet är möjligt att använda en e-postserver hos Microsoft till e-postutskick med MultiMailer. Har du ett Microsoft-konto (t.ex Microsoft 365) kan du få MultiMailer att samverka med detta konto och skicka ut mejl med ditt Microsoft-kontos e-postadress som avsändare. Som utskicksserver används en server hos Microsoft.
 
Det finns en gräns för hur många mejl man kan skicka ut per dygn på detta sätt. Gränsen beror på typ av Microsoft-konto. Men för mindre utskicksmängder så fungerar denna serverlösning utmärkt. Däremot, ska du skicka ut större mängder mejl krävs en annan server; t.ex MultiMailers inbyggda serverlösning.
 
Tipset på denna sida beskriver hur du ställer in ditt Microsoft-konto och MultiMailer för användning av en Microsoft-server för utskick med MultiMailer. Inloggningsmetoden fungerar på ett annat sätt än med traditionella e-postservrar. En ny inloggningsmetod som heter OAuth2 används.
 
 
Så här gör du:
 
 
Del 1 - Microsoft
  
  
Innan vi börjar ändra inställningar i MultiMailer behöver vi ett ID från Microsoft, ett sk klient-ID. MultiMailer behöver den för att identifiera sig mot Microsoft. Följande steg beskriver hur du får tag i det. Observera att du behöver ett konto hos Microsoft, t.ex Microsoft 365, för att stegen nedan ska fungera.
 
1.
Steg 1 är att logga in på Microsoft Entra ID, som är en tjänst som Microsoft tillhandahåller. Microsoft Entra ID är en molnbaserad lösning som används för att hantera autentisering och auktorisering till olika Microsoft-tjänster.

2. För att logga in på Microsoft Entra ID så kan du öppna denna sida: https://entra.microsoft.com

3. Efter att du har loggat in, klicka på Appregistreringar i den smala kolumnen till vänster.

Appregistreringar

4. En webbsida med titeln Appregistreringar ska nu visas.

5. Vi ska nu registrera applikationen "SamLogic MultiMailer" hos Microsoft via denna webbsida.

6. Klicka på alternativet + Ny registrering uppe till vänster på sidan.

7. Skriv in ett namn på applikationen du ska registrera, i detta fall "SamLogic MultiMailer".

8. Välj kontotyp vid Kontotyper som stöds. T.ex "Endast enskild klientorganisation".

Knappen 'Registrera'9. Klicka på knappen Registrera.

10. En ny webbsida visas. Klicka på länken Lägg till en omdirigerings-URI där (finns till höger).

11. En ny webbsida visas igen. Klicka på + Lägg till en omdirigerings-URI där.

12. Välj alternativet Mobilprogram och datorprogram.

13. Markera alternativet "https://login.microsoftonline.com/common/oauth2/nativeclient".

14. Klicka på knappen Konfigurera.

15. En ny webbsida visas. Men vi ska inte göra något där utan vi ska vidare. Klicka nu på alternativet Appregistreringar i kolumnen längst till vänster.

16. Klicka på alternativet Alla program.

17. En lista med alla dina registrerade applikationer/program visas nu. Däribland MultiMailer eller eventuellt enbart MultiMailer, om inga andra applikationer/program är registrerade.

18. Vid raden där namnet på din applikation/program står, finns applikationens klient-ID vid kolumnen Program-ID (klient).

19. Behåll denna webbsida uppe och öppna MultiMailer om du inte redan gjort det. Vi ska nu konfigurera MultiMailer och klistra in detta klient-ID i MultiMailer.
 
   
Del 2 - MultiMailer
  
  
Vi ska nu konfigurera MultiMailer för samverkan med Microsoft-kontot. Vi ska också lägga in det klient-ID du fick ovan i MultiMailer. Följ stegen nedan:

1. Öppna MultiMailers e-postkontodialogruta via Inställningar – Inställningar för e-postkonto.

2. Markera alternativet Använd e-postserver från min internetoperatör / mitt företag i dialogrutan Val av e-postserver som visas nu.

Val av e-postserver

3. Klicka på den stora knappen Inställningar i dialogrutan. Nu kommer dialogrutan Inställningar för e-postkonto, med alla tekniska inställningar, att visas.

Inställningar för e-postkonto (tom)

4. Klicka på knappen Välj ur lista bredvid inmatningsrutan E-postserver (SMTP).

5. En ny dialogruta visas. Där finns en komboruta med titeln Operatör / e-postserver, med tre alternativ.

6. Välj / markera alternativet "Microsoft: outlook.office365.com (port 587)" i denna komboruta.

Välj e-postserver

7. Därefter, klicka på knappen Välj nere till höger. Dialogrutan stängs nu.

8. Lägg in den e-postadress som används med detta Microsoft-konto i inmatningsfälten E-postadress och E-postadress (login). Kan vara kontots huvudadress eller en annan e-postadress du lagt in i kontot och fått godkänt för användning.

9. Inmatningsfältet Svarsadress kan lämnas tomt.

10. I ramen Användarverifiering bör alternativet OAUTH2 vara markerat. Annars ska det markeras.

11. Vid inmatningsfältet Klient-ID ska det klient-ID som du erhöll vid Del 1 - Microsoft ovan läggas in. Det sker enklast genom att använda Windows urklipp. Kopiera ID:t på webbsidan och klistras in det i MultiMailer (i fältet Klient-ID).

12. Innehållet i dialogrutan Inställningar för e-postkonto ska nu vara liknande detta:

Inställningar för e-postkonto (oauth2)

13. Nu kan du klicka OK för att stänga dialogrutan.

14. Klicka OK igen, så att dialogrutan Val av e-postserver stängs.
 
 
Nu är MultiMailer inställd på att använda en server hos Microsoft för utskick. Nedan ska vi testa att det fungerar.
 
   
Del 3 - Skicka ett testmejl
  
  
Har du en mailinglista med testadresser så kan du öppna den i MultiMailer. Om inte så kan du skapa en. Därefter kan du skriva ett enkelt testmejl. När du gjort det så kan du markera en testadress i din mailinglista och öppna utskicksguiden (t.ex genom att välja menyalternativet Utskick - Start utskick) och stega igenom utskicksguiden tills du kommer till detta nya steg:

Inloggning - Microsoft

Detta steg använder du för att logga in på ditt Microsoft-konto. Det krävs nämligen för att kunna skicka ut mejl via Microsoft-kontot. Klicka på Logga in för att logga in.
 
Observera att det är Microsoft som frågar efter login-uppgifter. Inte MultiMailer. Däremot får MultiMailer temporära engångslogin-uppgifter från Microsoft "under ytan" som MultiMailer använder för att få åtkomst till en utskicksserver hos Microsoft.
 
Efter att du har loggat in så hoppar du vidare till utskicksguidens sista steg och klickar på knappen Starta utskick. Nu ska ditt mejl skickas ut via en Microsoft-server.
  
  
Hur hanteras e-poststudsar?
 

E-poststudsar hanteras inte automatiskt, såsom fallet är när du använder MultiMailers egen e-postserver eller vissa andra servrar. Istället får du hantera dem manuellt. Det är dock hanterbart om inte utskicksvolymerna är alltför stora. Skickar du till väldigt många mottagare så är det bättre att använda MultiMailers egen e-postserver till utskicken. Då får du automatisk hantering av e-poststudsar på köpet.
 
  
Se även
 
Så använder du en Google-server till e-postutskick med MultiMailer
 
  
  
< Indexsida med fler tips
   
Gå till MultiMailers produktsida MultiMailer-tips
  
Gäller för:
Standard
Professional
Enterprise
Cloud
  
Fler tips
SamLogic